Jak ubierać dziecko na spacer?

Jak ubierać dziecko na spacer – Domowy Pediatra wyjaśnia

Ten artykuł nie będzie poświęcony temu, czy lepiej założyć dziecku sportowy dres czy może jeansy i koszulę. W tym tekście spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie jak ubrać dziecko stosownie do pogody. Czy jest jakaś złota zasada, sztywne reguły albo gotowa ściąga? Niestety nie. To jak ubrać dziecko zależy od kilku czynników którym się zaraz przyjrzymy.

Ubrać tak jak siebie? A może warstwę więcej/mniej?

W przypadku małych dzieci mówi się, że warto założyć im jedną warstwę więcej niż my mamy na sobie (mam tu na myśli ubiór w którym my sami czujemy się “w sam raz”). Wydaje się być proste? Niekoniecznie. Musimy tu wziąć pod uwagę, że każdy może mieć inny komfort cieplny – np. przy 15 stopniach na dworze niektórym osobom może być przyjemnie w koszulce z krótkim rękawem, inni mając na sobie ciepłą bluzę mogą odczuwać chłód. Jak w takim razie sprawdzić czy naszemu dziecku nie jest za zimno ani za ciepło…?

Dotknij jego karku!

Jest to bardzo skuteczna metoda oceny komfortu cieplnego u dzieci. Ważne jest żeby sprawdzać temperaturę na karku a nie np. na dłoniach czy stopach. Dystalne części ciała szybciej i częściej ulegają wychłodzeniu i nie są miarodajne.

Lepiej ubrać za lekko niż za ciepło

Wbrew pozorom, ubranie dziecka za ciepło może wyrządzić więcej szkody niż ubranie go za lekko. Przegrzewanie dziecka w dłuższej perspektywie prowadzi do obniżenia odporności u dzieci. Małe dzieci nie potrafią się jeszcze we właściwy sposób pocić, dlatego też przegrzanie będzie im wyjątkowo doskwierało. Dodatkowo u najmłodszych zbyt wysoka temperatura może zwiększać ryzyko tzw. “śmierci łóżeczkowej”.

Moje dziecko jest nie do zatrzymania!

Przy doborze ubioru warto zwrócić uwagę czy dziecko będzie aktywne. By uchronić dziecko szalejace na placu zabaw i biegające z kolegami przed przegrzaniem, nie bójmy się zdjąć mu długiej bluzy i pozwolić biegać w krótkim rękawku, podczas gdy my siedzimy na ławce w swetrze.

A gdzie czapeczka?

Pewnie nie jedna mama zastanawiała się, czy założyć swojemu dziecko czepeczkę, czy nie. Albo usłyszała od bliskich “dlaczego on nie ma czapeczki, zaraz go przewieje!”. Pora obalić ten mit. Brak czapki nie spowoduje że nasze dziecko “zostanie przewiane” i dojdzie do zapalenia ucha. Czapka, podobnie jak inne ubrania chroni przed utratą ciepła, z tą różnicą że chroni głowę. Jeśli na dworze jest chłodno i nieprzyjemnie, wtedy owszem warto założyć czapkę. Jeśli jednak na dworze jest ciepło czapka może utrudniać dziecku termoregulację i spowodować przegrzanie. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną funkcję, którą pełnią czapki – ochrona głowy i oczu przed promieniowaniem słonecznym. W ciepłe, słoneczne dni należy osłaniać głowę przed słońcem. Dobrym wyborem będą tutaj lekkie dziecięce kapelusze czy czapki z daszkiem.

Ubierać dziecko trzeba się nauczyć

Ubieranie dziecka trzeba potraktować metodą prób i błędów. Nie należy bać się rozbierać dziecko jeśli uważamy że może być mu za ciepło, ani dodatkowo okrywać jeśli jest za zimno. Czasem będzie to skutkowało kilkukrotnym przebieraniem w ciągu dnia, albo pełną torbą zapasowych ciuszków na spacerze. Pamiętajmy, że małe dzieci jeszcze nie umieją nam sygnalizować czy czują się dobrze tak jak są ubrane. Rolą rodzica jest nauczyć się dostosowywać potrzeby dziecka do panujących warunków atmosferycznych.        
Witamina D - jak wykorzystać jej pełny potencjał?