Jak się przygotować do telekonsultacji?


Jeszcze do niedawna konsultacje lekarskie przez telefon nie były popularne. Pandemia COVID-19 wywróciła medyczny świat do góry nogami i dała niepowtarzalną okazję do rozwoju telemedycyny. Telekonsultacje stają się coraz popularniejsze, jak się jednak do nich przygotować, czego się po nich spodziewać? Przedstawię to w tym artykule na przykładzie portalu domowypediatra.pl

Po pierwsze – problem

Chcąc skonsultować się z lekarzem musimy wiedzieć o co chcemy się go zapytać – czy potrzebujemy porady dotyczącej stanu zdrowia dziecka, konsultacji dotyczącej leczenia, a może potrzebujemy receptę albo zwolnienie? Jest to pierwsze pytanie na portalu domowypediatra.pl, pozwala ono wstępnie przygotować się lekarzowi do rozmowy, mówiąc krótko – będzie wiedział czego się spodziewać.

Po drugie – specjalizacja

Domowypediatra.pl daje użytkownikom możliwość konsultacji nie tylko z pediatrą. Możemy poprosić o połączenie także z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem.

Po trzecie – co, jak i gdzie?

Pacjent ma możliwość wyboru kanału przez jaki będzie chciał się połączyć z lekarzem – może wybrać rozmowę telefoniczną lub telefoniczną. Może także poprosić o jak najszybszą konsultację lub w preferowanym przez siebie terminie.

Po czwarte – dokumentacja

Jeśli posiadamy dokumentację dotyczące wcześniejszego leczenia, zaświadczenia od specjalistów lub inne dokumenty, które mogą pomóc podczas telekonsultacji, możemy je załączyć do formularza i przesłać lekarzowi.

Jak się zorganizować?

Przede wszystkim – miej telefon przy sobie. Lekarz często ma kolejkę pacjentów, jeśli prosisz o konsultację postaraj się odebrać telefon możliwie jak najszybciej. Jeśli lekarzowi nie uda się z Tobą skontaktować w ciągu kilkunastu minut, może zadzwonić do kolejnego pacjenta. Rozmawiając z lekarzem spróbuj znaleźć spokojne i ciche miejsce. Oczywiście Domowy Pediatra prowadząc konsultację ma świadomość, że w przypadku obecności dzieci w domu może nie być to takie proste Przed rozmową przygotuj sobie: notatnik i długopis książeczkę zdrowia dziecka spisane objawy i dotychczasowe postępowanie spis leków jakie przyjmuje dziecko jeśli dziecko choruje na coś przewlekle, lub w rodzinie występują jakieś choroby – też to zanotuj i nie zapomnij powiedzieć lekarzowi! Jeśli konsultacja dotyczy dziecka – warto mieć je “pod ręką”. Lekarz może chcieć z nim zamienić kilka zdań, np. jak on odczuwa objawy, jak się czuje. W przypadku infekcji może także poprosić dziecko np. aby zakaszlało do słuchawki.

Krok w stronę nowoczesności?

Telekonsultacje lekarskie nigdy nie zastąpią wizytu u lekarza. Są jednak doskonałą alternatywą w sytuacjach gdy dostęp do lekarza jest utrudniony (godziny nocne, wyjazdy wakacyjne), gdy stan zdrowia nasz lub dziecka nie pozwala na pójście do przychodni (a na wizytę domową trzeba czekać kilka godzin) lub gdy potrzebujemy konsultacji lekarskiej w sprawach nie wymagających osobistego badania (np. jak dawkować dany lek) . Wraz z biegiem czasu telemedycyna na pewno będzie się rozwijała i znajdowała coraz to nowsze zastosowania. Warto dać jej szansę Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty. 

Co to jest telemedycyna?